Fas 1373-ch 5 over Spoon River-e Branch
Good Condition71 years old150 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | Se-36-t14nr6e |
| Carries | Fas 1373-ch 5 |
| Crosses | Spoon River-e Branch |
| Coordinates | 41.14809, -89.75919 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 161.1 ft (49.1 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 417.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2023) |
| Truck Traffic | 41% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088310500000000 |