Fas 375-ch 11 over Jack Creek
Good Condition29 years old325 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | Ne-11-t13nr6e |
| Carries | Fas 375-ch 11 |
| Crosses | Jack Creek |
| Coordinates | 41.13445, -89.77867 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 115.5 ft (35.2 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 288.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 325 (2023) |
| Truck Traffic | 32% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088321100000000 |