Tr 118 over Coopers Defeat
Fair Condition49 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | SW Cor-32-t14nr7e |
| Carries | Tr 118 |
| Crosses | Coopers Defeat |
| Coordinates | 41.14989, -89.73486 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 73.2 ft (22.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 156.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088501500000000 |