Fas 375-ch 11 over Spoon River
Good Condition39 years old300 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | Se-1-t13nr6e |
| Carries | Fas 375-ch 11 |
| Crosses | Spoon River |
| Coordinates | 41.13583, -89.76076 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 180.1 ft (54.9 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 516.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2023) |
| Truck Traffic | 29% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088331100000000 |