Tr 49 over Spoon River
Good Condition60 years old75 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | E.ctr-35-t14nr6e |
| Carries | Tr 49 |
| Crosses | Spoon River |
| Coordinates | 41.15526, -89.77747 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 128.9 ft (39.3 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 286.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2023) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088442400000000 |