Tr 151 over Camp Run
Poor Condition46 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | SW Cor-1-t12nr7e |
| Carries | Tr 151 |
| Crosses | Camp Run |
| Coordinates | 41.01742, -89.73449 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 52.8 ft (16.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 267.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088562500000000 |