Ill 91 over Camp Run Creek
Fair Condition42 years old1,750 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | 6 Mi N Of Princevlle |
| Carries | Ill 91 |
| Crosses | Camp Run Creek |
| Coordinates | 41.00953, -89.75429 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 439.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,750 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088002000000000 |