Fas 373 - Ch 3 over Mud Run
Good Condition78 years old275 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | SE Cor-27-t12nr7e |
| Carries | Fas 373 - Ch 3 |
| Crosses | Mud Run |
| Coordinates | 40.98832, -89.67735 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 108.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 275 (2023) |
| Truck Traffic | 27% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088320300000000 |