Tr 128 over Mud Run
Good Condition31 years old10 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | Ne-33-t12nr7e |
| Carries | Tr 128 |
| Crosses | Mud Run |
| Coordinates | 40.98597, -89.69662 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.3 ft (12.6 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 86.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088563900000000 |