Tr 114 over Mud Run
Fair Condition42 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | Nw-32-t12nr7e |
| Carries | Tr 114 |
| Crosses | Mud Run |
| Coordinates | 40.98681, -89.73515 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 111.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088563500000000 |