Fas 373 - Ch 4 over Spoon River
Fair Condition42 years old100 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | Nw-33-t12nr6e |
| Carries | Fas 373 - Ch 4 |
| Crosses | Spoon River |
| Coordinates | 40.98532, -89.82443 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 162.1 ft (49.4 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 419.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 46% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088320400000000 |