Tr 173 over Stream
Poor Condition133 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | SW Cor-27-t12nr6e |
| Carries | Tr 173 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 40.98922, -89.81121 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 59.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1893 (reconstructed 1979) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088461000000000 |