Fas 1378-ch 10 over Spoon River
Good Condition49 years old150 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | S.ctr-23-t12nr6e |
| Carries | Fas 1378-ch 10 |
| Crosses | Spoon River |
| Coordinates | 41.00838, -89.78279 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 207.0 ft (63.1 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 574.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2023) |
| Truck Traffic | 29% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088341000000000 |