Fas 376-ch 7 over Indian Creek
Fair Condition72 years old350 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | Ne-20-t12nr6e |
| Carries | Fas 376-ch 7 |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 41.01866, -89.83586 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 333.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2023) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088320700000000 |