700e (tr 52) over Trib Of Indian Creek
Fair Condition126 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | 700e 150n |
| Carries | 700e (tr 52) |
| Crosses | Trib Of Indian Creek |
| Coordinates | 40.99712, -89.84999 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 78.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088461400000000 |