Fairview Road over Pecatonica Riv Trib
Good Condition39 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 1.5 Mi W Of Il 26 |
| Carries | Fairview Road |
| Crosses | Pecatonica Riv Trib |
| Coordinates | 42.33121, -89.65746 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 84.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089200700000000 |