US Route 20 WB over Pecatonica River
Fair Condition15 years old6,150 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 2.5 Mi W Il RTE 26 |
| Carries | US Route 20 WB |
| Crosses | Pecatonica River |
| Coordinates | 42.33137, -89.67889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 757.9 ft (231 m) |
| Max Span | 126.0 ft (38.4 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 3049.2 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,150 (2023) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089008200000000 |