US Route 20 WB over Bike Trail
Fair Condition15 years old6,150 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 1.75 Mi W Of Il 26 |
| Carries | US Route 20 WB |
| Crosses | Bike Trail |
| Coordinates | 42.33140, -89.66190 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 144.4 ft (44 m) |
| Max Span | 48.2 ft (14.7 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 580.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,150 (2023) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089008300000000 |