US Route 20 EB over Bike Trail
Fair Condition39 years old6,150 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 1.75 Mi W Of Il 26 |
| Carries | US Route 20 EB |
| Crosses | Bike Trail |
| Coordinates | 42.33140, -89.66711 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 147.0 ft (44.8 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 645.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,150 (2023) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089005500000000 |