Us20 Freport Byps over Pecatonica River
Fair Condition39 years old6,150 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 2.5 Mi W Of Il 26 |
| Carries | Us20 Freport Byps |
| Crosses | Pecatonica River |
| Coordinates | 42.33137, -89.67889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 757.9 ft (231 m) |
| Max Span | 126.0 ft (38.4 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 3326.4 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,150 (2023) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089004500000000 |