I-64 EB over SR 111/main Street
Good Condition65 years old46,605 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Floyd |
| Location | 04.02 E US 150 |
| Carries | I-64 EB |
| Crosses | SR 111/main Street |
| Coordinates | 38.28232, -85.82609 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 170.9 ft (52.1 m) |
| Max Span | 78.4 ft (23.9 m) |
| Deck Width | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Area | 854.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46,605 (2004) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034510 |