I-64 EB over Market Street
Fair Condition65 years old46,605 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Floyd |
| Location | 00.11 W SR 111 |
| Carries | I-64 EB |
| Crosses | Market Street |
| Coordinates | 38.28336, -85.82718 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 141.7 ft (43.2 m) |
| Max Span | 56.4 ft (17.2 m) |
| Deck Width | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Area | 807.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46,605 (2004) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034490 |