I-64 over Falling Run
Good Condition61 years old65,848 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Floyd |
| Location | 00.73 W SR 111 |
| Carries | I-64 |
| Crosses | Falling Run |
| Coordinates | 38.28695, -85.83091 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 36.7 ft (11.2 m) |
| Max Span | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Width | 137.5 ft (41.9 m) |
| Deck Area | 469.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 65,848 (2004) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034460 |