I-64 NB & Cd over SR 62x/spring Street
Fair Condition66 years old65,848 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Floyd |
| Location | 00.18 W SR 111 |
| Carries | I-64 NB & Cd |
| Crosses | SR 62x/spring Street |
| Coordinates | 38.28432, -85.82809 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 155.8 ft (47.5 m) |
| Max Span | 70.2 ft (21.4 m) |
| Deck Width | 124.7 ft (38 m) |
| Deck Area | 1,805 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 65,848 (2004) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034480 |