I-64 WB over SR 111/main Street Rr
Fair Condition65 years old46,605 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Floyd |
| Location | 04.11 E US 150 |
| Carries | I-64 WB |
| Crosses | SR 111/main Street Rr |
| Coordinates | 38.28196, -85.82542 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 655.8 ft (199.9 m) |
| Max Span | 84.3 ft (25.7 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 2738.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46,605 (2004) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034515 |