I-65 NB over Stansifer Avenue
Good Condition22 years old44,150 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Clark |
| Location | 00.45 N SR 62x |
| Carries | I-65 NB |
| Crosses | Stansifer Avenue |
| Coordinates | 38.28461, -85.75457 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 119.8 ft (36.5 m) |
| Max Span | 117.8 ft (35.9 m) |
| Deck Width | 73.5 ft (22.4 m) |
| Deck Area | 817.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 44,150 (2004) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034610 |