I-65 over Mill Creek
Good Condition74 years old62,442 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Clark |
| Location | 00.95 N SR 62x |
| Carries | I-65 |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 38.29169, -85.75782 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 8.5 ft (2.6 m) |
| Deck Width | 280.2 ft (85.4 m) |
| Deck Area | 802.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1952 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 62,442 (2004) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 13 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034620 |