SR 62x over Mill Creek
Good Condition74 years old50,634 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Clark |
| Location | 00.22 S US 31 Sbl |
| Carries | SR 62x |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 38.29118, -85.75909 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 8.2 ft (2.5 m) |
| Deck Width | 81.7 ft (24.9 m) |
| Deck Area | 204.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1952 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50,634 (2004) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034630 |