WB Brown Sta RD over I-65 US 31/frontage RD
Fair Condition22 years old17,364 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Clark |
| Location | 00.86 N SR 62x |
| Carries | WB Brown Sta RD |
| Crosses | I-65 US 31/frontage RD |
| Coordinates | 38.28985, -85.75730 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 693.9 ft (211.5 m) |
| Max Span | 199.1 ft (60.7 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 2601.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,364 (2004) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 13 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034616 |