Eastern Boulevard over I-65
Fair Condition22 years old32,551 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Clark |
| Location | 01.20 N SR 62x |
| Carries | Eastern Boulevard |
| Crosses | I-65 |
| Coordinates | 38.29476, -85.75699 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 170.9 ft (52.1 m) |
| Max Span | 90.2 ft (27.5 m) |
| Deck Width | 93.2 ft (28.4 m) |
| Deck Area | 1479.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,551 (2004) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 9 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034640 |