I-65 SB over Abandoned Rr
Good Condition25 years old43,236 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Clark |
| Location | 00.09 S US 31 Sbl |
| Carries | I-65 SB |
| Crosses | Abandoned Rr |
| Coordinates | 38.31743, -85.75289 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 76.8 ft (23.4 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Area | 521.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43,236 (2004) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034680 |