I-65 NB Exit Lane over NB Frontage Roads
Good Condition23 years old3,060 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Clark |
| Location | 00.37 N US 31 SB |
| Carries | I-65 NB Exit Lane |
| Crosses | NB Frontage Roads |
| Coordinates | 38.32194, -85.75312 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 169.9 ft (51.8 m) |
| Max Span | 161.4 ft (49.2 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 549.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,060 (2004) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034704 |