I-65 SB over US 31 SB L&c Parkway
Good Condition23 years old43,236 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Clark |
| Location | 01.78 S I-265 Ebl |
| Carries | I-65 SB |
| Crosses | US 31 SB L&c Parkway |
| Coordinates | 38.31893, -85.75323 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 123.7 ft (37.7 m) |
| Max Span | 122.4 ft (37.3 m) |
| Deck Width | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Area | 976.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43,236 (2004) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034700 |