CR 1100 North over Branch Brown Ditch
Fair Condition27 years old157 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.3 Mi E Of Goshen RD |
| Carries | CR 1100 North |
| Crosses | Branch Brown Ditch |
| Coordinates | 40.98843, -85.56484 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 61.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 157 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500132 |