CR 900 South over Richland Creek
Fair Condition35 years old157 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 1.0 Mi W Of CR 600 W |
| Carries | CR 900 South |
| Crosses | Richland Creek |
| Coordinates | 40.69706, -85.57430 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 71.2 ft (21.7 m) |
| Max Span | 68.2 ft (20.8 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 160.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 157 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500003 |