CR 1000 South over Pond Creek
Good Condition29 years old105 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.03 Mi W Of CR 500 W |
| Carries | CR 1000 South |
| Crosses | Pond Creek |
| Coordinates | 40.68228, -85.54537 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 27.6 ft (8.4 m) |
| Max Span | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 61.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500122 |