CR 700 West over Richland Creek
Good Condition34 years old105 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.6 Mi N Of CR 1000 S |
| Carries | CR 700 West |
| Crosses | Richland Creek |
| Coordinates | 40.69134, -85.58189 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 112.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500004 |