CR 1200 West over Combs Creek
Fair Condition42 years old20 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 0.82 N Of CR 1000 N |
| Carries | CR 1200 West |
| Crosses | Combs Creek |
| Coordinates | 39.03342, -86.26149 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.8 ft (10.3 m) |
| Max Span | 14.8 ft (4.5 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 63.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2013) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600014 |