245th St. Rs 1416 over Trib. Little Osage River
Fair Condition70 years old170 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 3.0e 1.9s Of Fulton |
| Carries | 245th St. Rs 1416 |
| Crosses | Trib. Little Osage River |
| Coordinates | 37.98158, -94.65807 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 212.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 170 (2006) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000060260 |