245th St. Rs 57 over Trib. Little Osage River
Fair Condition81 years old170 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 3.0e 2.2s Of Fulton |
| Carries | 245th St. Rs 57 |
| Crosses | Trib. Little Osage River |
| Coordinates | 37.97659, -94.65804 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.7 ft (6.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 53.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1945 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 170 (2006) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000060250 |