245th St. Rs 1741 over Little Osage River
Fair Condition57 years old62 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 3.0e 0.2s Of Fulton |
| Carries | 245th St. Rs 1741 |
| Crosses | Little Osage River |
| Coordinates | 38.00424, -94.66457 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 183.1 ft (55.8 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 440.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 62 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000060275 |