Wagon Rd. Rs 1416 over Trib. Little Osage River
Fair Condition61 years old146 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 1.0s 2.2e Of Fulton |
| Carries | Wagon Rd. Rs 1416 |
| Crosses | Trib. Little Osage River |
| Coordinates | 37.99361, -94.67414 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 235.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 146 (2006) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000060443 |