245th St. Rs 1741 over Trib. Little Osage River
Good Condition40 years old62 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 2.8e 0.8s Of Fulton |
| Carries | 245th St. Rs 1741 |
| Crosses | Trib. Little Osage River |
| Coordinates | 37.99837, -94.66101 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 264.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 62 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000060270 |