Xylem Rd. Rs 1741 over Indian Creek
Fair Condition67 years old62 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 0.5n 4.2e Of Fulton |
| Carries | Xylem Rd. Rs 1741 |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 38.01532, -94.63650 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 353.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 62 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000060490 |