Rs 2212 5.0-b.2 over Little Osage River
Fair Condition45 years old50 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 1.6n Of Xenia |
| Carries | Rs 2212 5.0-b.2 |
| Crosses | Little Osage River |
| Coordinates | 38.01763, -94.98783 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 152.9 ft (46.6 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 298.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000060530 |