Local Rd. 68a over Trib. To Irish Creek
Good Condition56 years old20 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 1.0s 0.5w Of Blue Mound |
| Carries | Local Rd. 68a |
| Crosses | Trib. To Irish Creek |
| Coordinates | 38.07013, -95.02491 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.7 ft (6.6 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 52.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541071005646 |