Rs 1158 over Irish Creek
Good Condition65 years old82 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 2.0n 1.1w Of Xenia |
| Carries | Rs 1158 |
| Crosses | Irish Creek |
| Coordinates | 38.02334, -95.00628 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 116.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 82 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000060300 |