Local Rd. 71 over Trib. To Owl Creek
Fair Condition49 years old20 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 2.0e 2.6s Of Blue Mound |
| Carries | Local Rd. 71 |
| Crosses | Trib. To Owl Creek |
| Coordinates | 38.05757, -94.96998 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 54.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541077005666 |