80th RD over Spillman Creek
Fair Condition96 years old35 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 3.5s 0.3e Of Ash Grove |
| Carries | 80th RD |
| Crosses | Spillman Creek |
| Coordinates | 39.11131, -98.35392 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Culvert |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 104.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530711004225 |