Local Rd. 18 over Landers Creek
Fair Condition66 years old25 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 3.0w Of Goodrich |
| Carries | Local Rd. 18 |
| Crosses | Landers Creek |
| Coordinates | 38.29060, -95.04683 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 84.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541067005349 |